Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/krznaric/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
Naseljenici u ličkim selima 1700 godine.
Registriraj se i postavi svoju sliku
Studeni 18, 2018, 21:14:54 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Dragi posjetitelji, ako se želite REGISTRIRATI na Forum pošaljite vašu poruku na E-mail: admin@likaworld.net

Forum   Pomoć Traži Kalendar Članovi Prijava Registracija  
 Str: [1] 2   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Naseljenici u ličkim selima 1700 godine.  (Posjeta: 55124 )
0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.
Marica
Urednik teme
*

Tko ne čita taj neće znati!

« : Srpanj 05, 2007, 02:58:22 »

Naseljenici u ličkim selima 1700 godine.

Gornji Kosinj – Kranjciii, doseljenici iz Gornjeg Pokuplja (G.Kotar); Butina, Golik, Grgurić, Jurković, Mance, Pleše, Prišlin, Podnar, Špoljarić, Žagar...

Krš (Srednji Kosinj) – pravoslavni Vlasi naseljeni od Turaka; Basta, Burcar, Ćormarković, Glumac, Javorina, Kokotović, Lastavica, Luben, Munjas, Paripović, Počuča, Uzelac, Zobenica...

Donji Kosinj – Hrvati, doseljenici iz okolice Ogulina; Benčić, Biljan, Crnković, Delač, Klobučar, Majnarić, Sigurnjak, Štajduhar, Vidmar...

Široka Kula – pravoslavni Vlasi, naseljeni iz zbjega kraj Brinja; Cvjetičanin, Dejanović, Jelić, Jović, Korać, Kupica, Mileusnić, Paškaš, Sikerica, Vukelić, Zečević...

Perušić – pokatoličeni Muslimani; Asančehajić, Kurkešević, Alešković, Hećimović, Bašić, Imbrešić, Zulić, Turić, Kulašević, Džotić, ...naseljeni Bunjevci; Krumić, Lulić, Tomić, Rukavina... Hrvati, doseljeni od Otočca; Brajković, Kostelac, Kovačić, Orišković, Šimatović... Kranjci, doseljeni iz Gornjeg Pokuplja; Grivičić, Jurković, Kolar, Klemenić, Štimac, Umić...

Mušaluk – Kranjci, doseljeni iz Gorskog Kotara; (ne spominju se prezimena)

Drljača – Kranjci, doseljeni iz Gorskog Kotara; (ne spominju se prezimena)

Strana – Kranjci, doseljeni iz Gorskog Kotara; (ne spominju se prezimena)

Malo Selo – Kranjci, doseljeni iz Gorskog Kotara; (ne spominju se prezimena)

Kaluđerovac – Kranjci, doseljeni iz Čabra i Broda n.K.; Crnković, Grgurić, Kruljac, Ožanić, Palijan, Podnar, Šebalj...

Budak – Bunjevci, doseljeni iz Primorja; Luketić, Marković, Mesić, Pavičić, Pavlinić, Vidović... Hrvati, doseljeni iz okolice otočca; Jurković, Levarac, Toljan, Štimac, Špoljarić...

Pazarište – Bunjevci iz Krmpota; Vojnić, Miletić, Rupčić, Smolić, Vučković, Vlatković, Rogić, Tomić... Hrvati, doseljeni iz Vinodola; Marinac, Levar, Ružić, Biskupović, Pečinić, Hudoković, Hodak, Kalanj...

Smiljan – pravoslavni Vlasi naseljeni od Turaka; Basarić, Rogić, Gajić, Katić, Rajčević, Vujnović... Hrvati doseljeni iz Velebitskog Pprimorja; Kovačić, Maras, Vrban, Mažuran, Devčić, Špalj, Miškulin, Krpan...

Kaniža Gospićka – pokatoličeni Muslimani; Čanić, Jengić, Šabić, Turić...

Gospić – pokatoličeni Muslimani; Alić, Asančajić, Asić, Fajdić, Hećimović, Jamičić, Šerić... doseljeni Bunjevci; Bačić, Balenović, Brkljačić, Ćaćić, Dujić, Filipović, Ivezić, Japunčić, Krmpotić, Miletić, Pavelić, Starčević, Šikić, Tomljenović... Hrvati doseljeni iz Ledenica; Bubaš, Frković, Pađen, Smolčić, Svetić... Hrvati doseljeni iz Brinja i Otočca; Alar, Bićanić, Božić, Brajković, Konjiković, Majeović, Nikšić, Mesić, Novaković, Orešković, ... Kranjciii doseljeni iz Donjeg Pokuplja (Karlovac); Binički, Jugović, Križ, Kruljac, Papež, Tarković, Sudar, Štimac, Žagar...

Lički Novi – Hrvati doseljeni iz Ledenica; Zduna, Galac, Tonković, Pađen, Jelačić, Belobrk, Šnajdar, Jerković, Magašić, Stilinović...

Ribnik – starosjedioci Hrvati iz turskog vremena; Mudrovčić, Romić, Franić, Jurjević, Cindrić, ... Kranjciii iz G.Kotara; Golik, Grgurić, Štimac, Palijan, Steile... pravoslavni Vlasi, doseljeni iz Bosne (Grahovo); Sekula, Smoluč, Drakula, Radula, Počuča, Plečaš

Divoselo – pravoslavni Vlasi naseljeni iz Bukovice i zap.Bosne; Bjegojević, Bukarica, Čubrilović, Dodig, Grijak, Konjac, Nafajda, Ostreva, Pjevač, Plečaš, Počuča, Popović, Sekulić, Tepšić, Vukovoj.

Počitelj – pravoslavni Vlasi naseljeni od Turaka iz Bosne; Bobul, Čuturilo, Lubenović, Njegovan, Trkulja, Uzelac, Vitas, Vuksan.

Medak – pravoslavni Vlasi naseljeni iz Bosne, poslije Turaka; Acketa, Capitlaka, Crnokrak, Čokeš, Didulica, Dragičević, Drobnjak, Glumac, Jađovul, Kalinica, Korać, Ljuština, Maoduša, Popović, Samotaka, Starčević, Škorić, Tarbuk, Vlajinić, Ugarak, Žegarac

Raduč – pravoslavni Vlasi naseljeni od Turaka; Bastaja, Bjelobaba, Crnobrnja, Čubrilo, Jalača, Korkut, Kulundžija, Ljevnajić, Ljuljak, Šobot

Mogorić – pravoslavni Vlasi naseljeni iz Bukovica; Banjeglav, Basarić, Borković, Đodan, Ilić, Janković, Kuduz, Maljković, Margaretić, Vučković

Vrebac – starosjedioci Hrvati iz turskog vremena; Bobić, Butković, Cetinić, Kleković, Mandarić, Mikluščić, Tomaš,... pravoslavni Vlasi naseljeni iz Bosne; Bogdanul, Kokot, Korać, Narandža, Njegomir, Praskonja, Resman, Zelentur, Zoroje

Bilaj – pokatoličeni Muslimani; Jurišić, Pozderac, Skender.. Hrvati doseljeni iz Donjeg Pokuplja; Fink, Mihelčić, Žagar

Barlete – doseljeni Bunjevci; Jelinić, Krmpotić, Stipanović... doseljeni pravosl.Vlasi iz Bukovice; Mikšić, Ciganović, Rašeta, Sudar

Ostrovica – doseljeni Hrvati iz Vinodola; Bunčić, Kranjčević, Tomičić, Vraničić... doseljeni prav.Vlasi iz Bukovice; Čuturilo, Polovina, Kekić, Rajšić, Savatović, Teslić

Lovinac – doseljeni Bunjevci iz Boga (Karlobag); Blažević, Brkić, Pavičić, Perpić, Sekulić, Šarić.. Kranjciii iz G.Kotara; Zdunić

Lič.Cerje – doseljeni Bunjevci iz Podvelebita; Balen, Brkljačić, Japunčić, Matovinović, Vrkljan

Ričice – doseljeni Bunjevci iz Podvelebita i Senja; Knežević, Peršić, Rupčić, Skorup, Tomičić

Smokvić – doseljeni Bunjevci iz okolice Senja; Krpan, Pavelić, Pavičić, Šarić, Tomljenović

Sveti Rok – doseljeni Bunjevci iz pod Velebita; Babić, Ivezić, Katalinić, Pasuović, Smolčić, Vidaković, Vrkljan..

Bruvno – pravoslavni Vlasi naseljeni od Turaka; Bolović, Bulj, Čubrilović, Divjak, Guteša, Kečina, Krneta, Krtinić, Kasulja, Malbaša, Miljuš, Plečaš, Radmanović...

Mazin – pravoslavni Vlasi naseljeni od Turaka iz istočne Bosne; Drakulj, Gvozden, Kekilolović, Pijuk, Starješina, ..

Udbina – doseljeni Bunjevci iz pod Velebita; Bižanović, Blažan, Ivković, Mesić, Jurčić, Robić, Rajković, Fumić, Sertić,... doseljeni Kranjci iz G.Kotara; Pezelj, Tičac, Mance, Krznarić, Novačić, Sabljak.

Rebić Udbinski – pravoslavni Vlasi naseljeni od Turaka; Ćosić, Ćuk, Momčilović, Sekula, Trkulja, Vukoder

Mutilić – starosjedioci Hrvati iz turskog vremena; Augustić, Bakarić, Cvitković, Dubravčić, Gašperović, Valentić... prav.Vlasi naseljenji od Turaka iz Bosne; Basara, Basta, Dopuđa, Hajduk, Komadina, Krnjajić, Lončar, Oštrokapa, Uzelac

Visuć Krbavski – pravoslavni Vlasi naseljeni iz Bukovice; Banović, Baraković, Jančić, Javorović, Kosanović, Pozmanović, Prica, Prodanović, Vranješ, Žutić

Komić – pravoslavni Vlasi naseljeni iz Bukovice; Batinić, Ćurčić, Grozdanić, Opačić, Ružić, Momčilović

Mekinjar – pravoslavni Vlasi naseljeni od Turaka iz Podrinja; Bastaja, Bosnić, Kliska, Pokonj, Repatulj, Šegan, Trkul, Zorul

Pisač – pravoslavni Vlasi iz zbjega u Brinju; Borić, Grbić, Končar, Svilar, Štetić, Vukmirović

Podlapača – doseljeni Hrvati iz Modruša; Blažan, Dasović, Fumić, Holjevac, Javor, Sertić, Udorović, Vuković

Jošane – pravoslavni Vlasi koji su do tada bili nomadi; Arambašić, Cvijanović, Diklić, Mašić, Panjković.. pravoslavni Vlasi naseljeni iz Bukovice; Egić, Kurijac, Masnikosa, Mrkobrada, Radulović, Stojanović, Vlatković

Bunić – pravoslavni Vlasi koji su do tada bili nomadi; Batinić, Božanić, Vranješević, Milošević, Rapajić, Vlaislavljević, Hinić, Domazetović, Sekezović, Sladić.. pravoslavni Vlasi naseljeni iz Bosne; Eror, Prica, Radule, ..

Pećane – pravoslavni Vlasi naseljeni iz Bukovice i Bosne; Bižić, Budisavljević, Kreković, Masnikosa, Mihajlović, Pražić, Svilar

Korenica – pokršteni Muslimani (na pravoslavlje): Agić, Ivanišević, Hajdović, Jandrić, Klašnić, Mikić, Mirilović, Petričić.. pravoslavni Vlasi naseljeni iz zbjega kod Otočca i Plaškog; Boršenović, Čupurdija, Delić, Đotlić, Drakulić, Funduk, Glumac, Gnjatović, Govorčina, Vukobrat, Škorić, Šuput, Vardić, Žigić, Vujčić...

Otočac – Hrvati starosjedioci prije Turaka; Atalić, Bogdašić, Brajković, Ćorak, Dasović, Dubravčić, Dujmović, Furlan, Gomerčić, Kostelac, Ladišić, Laškarin, Mudrovčić, Orišković, Šimatović, Tonković

Kuterevo na Velebitu – Kranjciii naseljeni iz G.Kotara; Bartulac, Gerovac, Kranjčević, Lukšić, Šlipogar, Vrbanić... Bunjevci naseljeni iz Boga (Karlobag); Prpić, Rogić, Rupčić, Babić, Katalinić, Rukavina...

Kompolje – Kranjciii naseljeni iz gor.Kotara; Fajdetić, Filipčić, Šimunić, Majer, Šarinić

Krasno Polje – doseljeni Bunjevci iz pod Velebita; Devčić, Babić, Modrić, Vukelić

Gornji Kosinj – Kranjciii, doseljenici iz Gornjeg Pokuplja (G.Kotar); najčešći: Delač, Grgurić, Klobučar, Petrlić, Petrović, Pintar, Pleša, Podnar, Špoljarić, Žagar, ostali: Golik, Katalin, Kranjec, Mance, Prišlin

Hrvati starosjedioci: najčešći: Fadljević, Petrlić, ostali: Mikovčić i Pielić.

Bunjevci: Butina, Jugović, Jurković, Marinić i Petrović

pravoslavni Vlasi: Prša

Krš (Srednji Kosinj) – pravoslavni Vlasi naseljeni od Turaka u 15. stoljeću iz Crne Gore; najčešći: Glumac, Lastavica, Momčilović, Paripović, Radović - ostali: Basta, Burcar, Bunjevčević, Cvijanović, Ćormarković, Javorina, Kokotović, Luben, Munjas, Pejak, Pribić, Počuča, Repac, Uzelac, i Zobenica

Donji Kosinj – Kranjciii, doseljenici iz Modruša, G.Kotara, i Kranjske; najčešći: Delač, Golik, Klobučar, Majnarić, Pintar, Rast, Sigurnjak, Šop, Tomac, Vidmar, Veselin, ostali: Benčić, Crnković, Špoljarić, Štajduhar

Hrvati starosjedioci: najčešći: Drašković, Majetić, ostali: Biljan, Šutić, Sokolić.

Bunjevci: najčešći: Jugović, Petranović, Vukelić ostali: Anić, Burcar, Štimac, Uremović, Zorić.

Pravoslavni Vlasi: Brunić, Glumičić, Varićak

Biskup Brajković u svom izvještaju o Lici, 1702., dijeli ličko stanovništvo na:
- plemenite hrvate,
- pokrštene Turke,
- Bunjevce, Kranjciie i
- Vlahe Šizmatike.

Među plemenite hrvate ubraja rodove s područja Vinodola, Senja, Otočca, Brinja i Modruša, kao i ostatke onih hrvata koji su nadživjeli tursku vladavinu.

Pokršteni turci samo su uvjetno „Turci“, jer se radi o islamiziranim stanovnicima Ravnih Kotora, koji su porijelom najvećim dijelom slaveni iz Bosne.

Kranjciii su lički doseljenici koji su došli iz Gornjeg Pokuplja, tj. hrvatski ili slovenski kajkavci, koje su štokavski Hrvati prozvali „Kranjciiima“.

Bunjevci su vlaško polunomadsko stanovništvo katoličke vjere, potpuno slavenizirano. Porijeklom su iz srednje Dalmacije (Cetine), a „putovali“ su preko Bukovice, Ravnih Kotara, pod Velebitom do Senja i dalje preko Modruša. Jedan ogranak je završio čak u Bačkoj, najvjerojatnije naseljen tamo od Turaka.

Vlasi šizmatici su nomadi i polunomadi grkoistočne vjere. Ukoliko su porijeklom iz sjeverne Dalmacije (Bukovica) uglavnom su slavenizirani, dok su oni iz Bosne i dublje iz dinarida još uvijek jakog romanskog karaktera. Na prostorima Ravnih Kotora bilo ih je od pamtivijeka; Turcima su najprije bili saveznici, dok su se pod kraj turske vladavine razbježali u zbjegove kraj Brinja i Otočca, odakle se većina vratila u prijašnja naselja

Izvor:   A.Mohorovičić, M.Marković: Zbornik za narodni život i običaje,
   Knjiga 53, HAZU, Zagreb 1995.

Podaci iz izvještaja senjskog biskupa Martina Borkovića, pisanog godine 1710.
« Zadnja izmjena: Srpanj 05, 2007, 10:43:13 Marica » Evidentirano

"Oprosti tvojim neprijateljima, ali ne zaboravi nikada njihova imena" John F. Kennedy
Otocac187
Gost
« Odgovor #1 : Srpanj 06, 2007, 12:10:36 »

Fino, fino....
Medjutim nevidim svoje prezime nigdje gore, a nebih ti ipak jos rekao koje je.
Samo me smeta to "sizmatici", to bi se moralo pojasniti tko je od koga sizmatizirao.
Potoji jedna saborna i apostolska Crkva i njome je Vladar ( ozenjen ) nas Spasitelj Isus H-Krist, on nakon sto je napustio ovaj svjet dao je apostolima da ga zamjenu ali nije dao nekome da zamieni Njega !
 Ti apostoli su isli u svjet da krste svjet i time spasavaju duse. Oni su napravili Vaseljenski Sabor i njihovi nasljednici su to nastavili kao sto su Nikejski Sabor i slicni u pogledu dogme i crkvenih kanona i u borbi protiv raznih sekti.
 Krucijalan momenat  je bio kada je Rimski biskup odlucio da on vise nije samo zamjenik ap. Petra ( grjesnog podanika) vec je htio da bude zamijenik samog Isusa ( Bezgrjesnog ). Proglasivsi se bezgrjesnim i savrsenim likom Hrista i namjesnikom Boga Zivoga ( a ne ap. Petra kako mu Isus naredi ) papa pade u Jeres ( herezu ) i time postade Jeretik.
Naravno oni su ostali na saboru zamjenici apostola koji su nazocni bili prosvjedovali tome.
 Ne samo novopeceno papstvo vec i masa jeresi kao stoje filoque o ishodu Duha Svetoga iz Oca i Sina a ne kao sto je utemeljeno da Duh Sveti izlazi samo iz Oca a Sin dobija Duh tek na Sopstvenom krstenju u obliku goluba cini ga jos vecim jeretikom ( papu).
  Dovodi Crkvu da se 1054 g. rasparca na zapadnu i istocnu. Da bi nekoga nazvali jeretikom moramo prvo anazlizirati tko je od kogaotpao i zbog cega. Dalje, moramo vidjeti zbog silnih grjeha Rimske biskupije ili sad nazvanom Rimokatolicka crkva dolazi do protestanizma.
 Ovo gore su naravno sve cinjenice kojima se vrjedi pozabaviti.

Ja sam unapred zahvalan na vremenu onih koji uzmu da ovo procitaju.
« Zadnja izmjena: Srpanj 06, 2007, 16:51:11 Marica » Evidentirano
petar
*

« Odgovor #2 : Kolovoz 19, 2008, 14:28:53 »

Štovana Marice,ja sam Vukelić i moji su porijeklom iz Like iz Kosinja (po pričanju starih).Iz Kosinja su odselili u zap.Slavoniju-Dubovac kod N.Gradiške(ne zna se u kojem periodu),a odatle krajem 50-ih doselili su se u Sisak,gdje sam rodjen.
Zanima me ima li netko podatke o obitelji Vukelić iz Kosinja,najstarije što ja posjedujem su popisi mojih predaka u zap.Slavoniji iz 1800 i neke.
Takodjer vidim i ovdje su navedeni Vukelići u plemićke obitelji.Ja posjedujem repliku grba Vukelića iz 1714.Zanima me koji su to Vukelići dobili i za koje zasluge,te imaju li moji preci možda veze s tim(iako sumnjam u to).
Ako imate mogućnosti,vi ili netko drugi odgovoriti mi što opširnije na moje pitanje,bio bih vam jako zahvalan.
Svaki podatak,dokument,slika ili sl.meni su predragocjeni!
Želio bih svome sinu ostaviti cjelovitiju sliku o našoj obitelji,rodu i prezimenu.
Unaprijed zahvaljujem na svakom odgovoru kojeg čekam s nestrpljenjem!
Svako dobro želim vam i šaljem veliki pozdrav!
Evidentirano
Vileni
Gost
« Odgovor #3 : Veljača 23, 2009, 01:13:04 »

Upravo sam saznao nešto što nisam znao - da Prpići nisu autohtoni(starosjedilački) Ličani, nego da spadaju među Bunjevce, slavenizirane katoličke Vlahe.Zanimljiva informacija, pogotovo meni, jer su mi prabaka i čukunbaka djevojački bile Prpić.

Hvala na korisnim podatcima, vjerujem da će ih biti još. Cvijece za tebe 
Evidentirano
jsunjic 1
*

« Odgovor #4 : Lipanj 24, 2009, 21:28:16 »

Ima li netko kakve podatke o selu Podlapača gdje mi je rođena majka. Njena obitelj u hrvatskoj je pokojna kao i ona a ostatak je negdje u svijetu. U lici sam bila samo u prolazu, a za naziv sela gdje je rođena znam samo iz njene osobne iskaznice. Zanima me postoji li matični ured ili crkva gdje bi mogla naći matične knjige.
Evidentirano
Krznaric
Administrator
*

Gazda foruma

« Odgovor #5 : Lipanj 25, 2009, 09:30:54 »

Ima li netko kakve podatke o selu Podlapača gdje mi je rođena majka. Njena obitelj u hrvatskoj je pokojna kao i ona a ostatak je negdje u svijetu. U lici sam bila samo u prolazu, a za naziv sela gdje je rođena znam samo iz njene osobne iskaznice. Zanima me postoji li matični ured ili crkva gdje bi mogla naći matične knjige.

Poštovana,

Selo Podlapača se nalazi u općini Udbina.
Tražene informacije možete dobiti na donjem kontaktu Administracije Gospićko senjske biskupije.

Odjel za administraciju

Biskupijska kancelarija:
    Tel.: 053/746-400
    E-mail: biskupija-gospic@inet.hr
    Kancelar: mr. sc. fra Draženko Tomić

PODLAPAČA -izvor: Fotke.hr

Pročitaj više o Podlapači... http://hr.wikipedia.org/wiki/Podlapa%C4%8Da

PODLAPAČA
« Zadnja izmjena: Lipanj 25, 2009, 09:50:53 Krznaric » Evidentirano

LikaWorld - dokazani simbol kvalitete  Licanin-super!!!
deedee
*

« Odgovor #6 : Srpanj 31, 2009, 12:32:52 »

evo ovako imam jedno pitanje Marice za tebe kako si stavila taj post da mi objasniš taj pojam Vlah,ali ovo katolički Vlasi,pravoslavni Vlasi?sto bi to trebalo znaciti,zasto se Hrvatska povijest iskrivljuje na taj način,ja točno znam za jedno selo odkud su ti Vlasi i ta žena je znala još uvijek svoj jezik,zašto lički vlasi neznaju svoj jezik?Ne vjerujem da želiš vrjeđati ljude ali zašto to prepisivanje od starne tebe nebude malo bolje provjereno a ne nečije nedokazane teorije postavljati,ispričavam se zbog tona ali ovakvih stvari ima prečesto
Evidentirano
Marica
Urednik teme
*

« Odgovor #7 : Kolovoz 05, 2009, 22:50:10 »

Dragi deedee,

ne razumijem sto ja to treba da malo bolje objasnim? Naravno da je moj tekst prepis od poznatog povjesnicara Mirka Markovica. Mislim, da svatko koga i malo povijset zanima zna za Mirka Markovica.

Za koga je uvrijeda ako tvrdim da su Vlasi - Vlasi a Srbi - Srbi, da su Vlasi naselili dio dalmatinskog primorja kao i druge dijelove Dinarida i da su ti Vlasi u vjerskom pogledu bili rimokatolici ili patareni?  Mozda samo za onoga tko ni povijest a ni zemljopis Balkana ne poznaje.

Pravoslavnih Vlaha bilo je malo. Oni su zivjeli samo po najistocnijim dijelovima Dinarida.

Naravno da su Vlasi dugo vremena sacuvali svoj vlaski jezik i obicaje (jer su Vlasi - Vlasi), to nitko ne porice.

Citat: [...] ja točno znam za jedno selo odkud su ti Vlasi i ta žena je znala još uvijek svoj jezik,zašto lički vlasi neznaju svoj jezik?[...]

Selo?

Preporucujem ti, pored ostalih, da procitas knjigu "Stocarska kretanja na dinarskim planinama". Tu Markovic jasno opisuje razliku izmedju pravoslavnih i katolickih Vlaha.

Srdacan pozdrav
« Zadnja izmjena: Kolovoz 06, 2009, 10:50:49 Marica » Evidentirano

"Oprosti tvojim neprijateljima, ali ne zaboravi nikada njihova imena" John F. Kennedy
Vileni
Gost
« Odgovor #8 : Kolovoz 31, 2009, 21:55:14 »

Marice,
čitajući razne autore koji se u svojim radovima dotiču pitanja Vlaha, naišao sam na različite i vrlo maglovite definicije.
Čini se ,prema pojedinim autorima, da su svi stočari Balkana (a i šire) strpani u Vlahe,te da na tom istom Balkanu skoro da i nije bilo nikog osim Vlaha.  durenje 
Nije mi poznato koliko su se domaći povjesničari u definiranju Vlaha oslanjali na strane autore.Stranci ni danas ne znaju razlikovati narode na Balkanu.
Izbjeglice iz Bosne dobivale su razne nazive :Uskoci, Prebjezi, Vlasi, a obično su pod istim nazivom i katolici i pravoslavci.
To je živa zbrka.  help
Ako Uskoka definiramo kao osobu koja je "uskočila" preko granice, a ne kao pripadnika nekakve nacionalne zajednice  , Prebjega kao osobu koja je prebjegla iz Turskog carstva,pod Vlahom bi mogli definirati jednostavno svakog stočara s planine, a ne nekakvu nacionalnu zajednicu. Naravno, ovo je jako pojednostavljeno,ali ispada da je Vlah drugi naziv za stočara.

Kod mene na Banovini,a mislim da je tako i na Kordunu, pod Vlahom se nedvosmisleno misli na današnjeg hrvatskog i bosanskog Srbina.Tako je to od njihova doseljenja, a danas je to više kao nekakav pogrdan naziv.
Reći nekom Hrvatu da je Vlah , hmm... agresivan
Nemoj me krivo shvatiti, ne kritiziram tebe, niti želim polemizirati  Cvijece za tebe
Još samo da kažem - moje prezime nije među "Vlaškima"
Evidentirano
Marica
Urednik teme
*

« Odgovor #9 : Rujan 01, 2009, 19:29:43 »

Veleni,

ne mogu, ne dostaje mi znanje, sumnjati u povijesničare dali hrvatske, srpske ili bilo koje druge. Ali voljna sam i mislim da je to cilj foruma, da naša mišljenja i naše stavove, u ugodnom dijalogu, razmjenimo, učimo i tako odradimo dio naše prošlosti.

Samo za totalne neznalice je „Vlah – Vlasi - vlaški narod“ pogrdan naziv a s takvim ne moramo se upuštati u diskusiju.

Ako čitam  zadnji post od "deedee" i tvoj onda vidim da pravoslavnom narodu još uvijek nešto nije jasno.

Vlasi, a o tome je toliko pisano širom svijeta i ne samo u Hrvatskoj i Srbiji, nisu za Hrvate nikada bili rugalo. Naprotiv, Hrvati su tijekom srednjeg vijeka dali katoličkim Vlasima dio svoje tradicijske kulture, no i ti Vlasi predali su jednako tako i Hrvatima znatan dio svoje kulturne baštine.

Važno je naglasiti da katolički Vlasi u Hrvatskoj tijekom srednjeg vijeka nisu bili nikakvi nosioci bizantskog utjecaja na hrvatsko stanovništvo. U srednjovjekovnoj Hrvatskoj nema ni traga o doseljavanju Srba na hrvatski etnički teritorij. Do nailaska Turaka u Bosnu i Hercegovinu povijesni dokumenti ne spominju takve seobe.

Kada govorim o Vlasima onda moram napomenuti da je nezavisna vlaška kneževina do 1330. bila pod vlašću Mađarske. Sjetimo se uz to i ugarsko-hrvatskog kralja Matije Korvina rođen u Kolozsvár, 23. veljače 1443. (umro u Beču, 6. travnja 1490.), obrane Jajca, Senja i td.... Draženovići dobivaju 1460 od Matije Korvina povelju plemstva i grb. Da je jedan srpski kralj dodjelio plemićku titulu Hrvatu, nije mi poznato!

Vlaška, nakon perioda turske vladavine, 1600. god. po prvi puta bila je spojena sa Transilvanijom i Moldavijom. Nnakon utjecaja Rusija približila se je grčkim ili ruskim ortodoksima. Tek sa sjedinjenjem Moldavije, sredinom 19. stoljeća, nastala je današnja Rumunjske.

Uz to nam je još poznata i Moravska Vlaška.

Dali su to sve bili onda Srbi?

Po tvome je Vlah pogrdni naziv za Srbe koji samo katolički Hrvati upotrebljavaju.

Kada bi tako bilo, onda ti moram postaviti pitanje; Iz kojeg razloga upotrebljavaju

-   Englezi > Wallachia
-   Francuzi > Valachie
-   Talijani > Valacchia i
-   Španjolci > Valaquia

taj naziv za jedan narod i jednu državu?

Dali su i vladari Vlaške, od 1247 do 1859. također izmišljotina ili su to sve bili Srbi?

Istina je, da su poneki Vlasi prešli na pravoslavnu vijeru. Tu je veliki utjecaj imala Srpska pravoslavna crkva koja je nepismenim Vlasima tvrdila sa su oni jedan narod.

Sada bi trebalo dokazati u kojoj mjeri je bilo prekrštavljanje na hrvatskom teritoriju.

Za tu temu ja nemam dovoljno vremena da kopam po arhivama.
Nije bitno dali je tvoje prezime među vlaškima ili srpskima – kršćansko je ili?

Pozdrav svima KRST-ĆANIMA!

Marica

PS: Mislim da Kršćani imaju jedan drugi problem a ne katoličke i pravoslavne Hrvate!

<a href="http://www.youtube.com/v/aCbI48dTVGs&amp;hl=de&amp;fs=1&amp;color1=0x5d1719&amp;color2=0xcd311b" target="_blank">http://www.youtube.com/v/aCbI48dTVGs&amp;hl=de&amp;fs=1&amp;color1=0x5d1719&amp;color2=0xcd311b</a>
« Zadnja izmjena: Rujan 01, 2009, 19:49:54 Marica » Evidentirano

Vileni
Gost
« Odgovor #10 : Rujan 03, 2009, 16:49:40 »

Marice,
ako sam dobro shvatio, strpa ti mene (i deedeea) u "pravoslavni narod kojemu još uvijek nešto nije jasno". Otkud to?
Za "deedee" mi nije poznato, ali ja u nikom slučaju ne spadam u taj koš.
Moga prezimena na tom popisu nema, kako tada, tako niti danas.Sa Likom me vežu prezimena nekoliko ženskih članova obiteljskog stabla.
Koga zanima pitanje Vlaha, uz malo truda i dobre volje,može čitati u radovima raznih autora, kao i na pojedinim forumima.
Cijela priča je vrlo maglovita i zamršena, što ostavlja puno prostora različitim teorijama i različitim odgovorima na pitanja - tko su Vlasi , ili tko su sve Vlasi.
Koliko sam mogao primjetiti, povjesničari se slažu da je to jedno od najspornijih pitanja u povijesti Balkana, kao i da nema pouzdanih povijesnih uporišta (zapisa) o njima prije 10.-og stoljeća.Slažu se i oko toga da su oni bili poromanjeni (romanizirani) starosjedioci Balkana (paleo-balkanski supstrat, skupine pučanstva, stočarska društva) koji su  živjeli nomadski baveći se stočarstvom.
Ne osporavam postojanje Vlaha, već iznosim svoj zaključak da je pojam "Vlah" tijekom više stoljeća mijenjao svoje značenje, te da su u tu skupinu često trpani i oni koji nisu bili Vlasi. Naziv "Vlah" prvobitno je značio "Roman", a tijekom vremena poprima značenja :Latin,Rumunj, Talijan (u Poljskoj je i danas Wloch = Talijan).Kod nas se u srednjem vijeku tim nazivom uglavnom označava svakog romaniziranog pastira nomada na Dinari i Velebitu, da bi se uskoro proširio  na svakog prebjega od Osmanlija, pa tako i na Slavene. Na područjima pod turskom upravom, u Bosni, nerijetko je pod Vlahe svrstana sva kršćanska raja, a takva se praksa,također nerijetko, nastavljala i u Vojnoj krajini. Također se često događalo da se među Vlahe mješaju i oni koji to nisu, a sve zbog ostvarivanja vlaških privilegija.

Opisao sam situaciju na Banovini i Kordunu - Vlasima su nazivani samo pravoslavni doseljenici iz Bosne, ne i katolički.Ti pravoslavci su sami sebe nazivali Vlasima, pa su ih tako zvali i Hrvati.To što je naziv "Vlah" prešao u pogrdan naziv za današnjeg hrvatskog Srbina (potomka doseljenih pravoslavnih Vlaha) vjerojatno treba tražiti u dojmu koji su ostavili na Hrvate.Dok im je dobro išla pljačkaška suradnja s Turcima,kao i privilegije koje su im Turci davali, držali su se Turskog carstva.Kada je osvajanje posustalo, a time i pljen,kada su im se privilegije počele ukidati, eto njih na ovu stranu granice ,opet po privilegije.Smatralo ih se primitivnim i okrutnim ljudima, što zbog njihova načina života, što zbog surovosti u ratu.

Kažeš da su poneki Vlasi prešli na pravoslavnu vjeru.Ne znam o kojem razdoblju (stoljeću) govoriš,i o kojim Vlasima. Ovdje su došli tijekom 16.- 17. st. kao pravoslavci iz Bosne, a i u Bosni se zahvaljujući njima raširilo pravoslavlje.
Potpuno se slažem da je SPC odigrala važnu, ako ne i glavnu ,ulogu u njihovoj potpunoj srbizaciji.Kada ih se pokušalo pridobiti za grko-katolike,došli su svećenici SPC iz Srbije da to spriječe.

Koliko mi je poznato, pojam "Vlah",koriste i bosanski muslimani kao naziv za bosanske Srbe.

Poznato mi je da su srpski povjesničari skloni tezi da su "Vlasi" samo "čobani", bez posebnog etničkog značenja,kao i tezi da su to većinom Srbi koji se bave stočarstvom. Među srpskim povjesničarima nije rijetka pojava negiranja cijelih naroda u njihovu okruženju i svojatanja tuđih teritorija, a sve u službi velikosrpske politike.
Takvoj velikosrpskoj politici idu na ruku i tvrdnje da ,npr., Bunjevci nisu Hrvati.Nasuprot tome imamo podatke  npr. zagrebačkog biskupa Benka Vinkovića (1581.-1642.)koji bilježi da su oni Hrvati, i da žele da ih se ubraja među Hrvate.
Senjski biskup Sebastijan Glavinić (1630.-1699.) kaže za njih da ne žele da ih se zove Vlasima.Tada je u hrvatskim krajevima naziv "Vlah" već postao sinonim za pravoslavni živalj.
Poznato je kakva je srbijanska politika prema Hrvatima Bunjevcima u Vojvodini.
Isto tako netko bi mogao ustvrditi da niti "Kranjci" nisu Hrvati, nego Bog-te-pitaj-što.
Iz svega bi ispalo da su Hrvati tek minorna grupica preživjelih starosjedilaca.

Zbog svega toga , a i onoga što zbog opsežnosti gradiva nisam naveo,sklon sam pretpostavci da Vlasi nikada nisu dosegli razinu na kojoj bi ih se moglo smatrati narodom, nego da su bili i ostali nepovezana balkanska stočarska društva koja su živjela nomadskim ili polunomadskim životom, najvećim dijelom pravoslavne vjere.

Evidentirano
Marica
Urednik teme
*

« Odgovor #11 : Rujan 04, 2009, 11:16:10 »

Dragi Vileni,

gdje da počmemo?

Možda kod crkve koja je imala najveći utjecaj na nestajanje jezika i običaja pojedinih naroda. Možda trebamo skrenuti više pažnje teritoriju Mađarske do 1496 kao i patrijahu Cnojeviću i knezu Brankoviću.  Ali ova tema se ne može ovako površno diskutirati, za pitanje tko su Vlasi potrebno je puno vremena .

Možda su nam ipak najbolji svjedoci, pored starih povijesnih knjiga, manastiri?!

Ni kod pitanja Vlaha nije moguće izbijeći religiju tj. diskusiju o utjacaju  katoličke i pravoslavne crkve na području Balkana koja je oduvijek više KRŠĆANE razdvajala nego li u smislu Isusa Krista djelovala.

Možda će naša „kršćanska sudbina“ biti ona pout vlaške – asimilirani nitko i ništa?! Možda ćemo se kao i Vlasi prilagoditi „većoj sili“ ili ipak, kao ja, tražiti svoj put a to je, pored Isusa Krista, trenutno Dalai Lama.

Vileni, ne izvlačim se iz ove diskusije ako kažem da nemam, bar trenutno, za ovakve ozbiljnu temu vremena. Jako, jako sam zauzeta i čak da dan ima 48 sati je ne bih sve stigla napraviti što moram. Inače sam jako, jako nestrpljivo stvorenje i sve bih htjela da je istog trenutka završeno kad je i zamišljeno. Gubim volju na svemu što dugo traje.

Kad se prokopam kroz ovo brdo obaveza vrlo rado ću se vratiti ovoj meni omiljenoj temi i jako, jako ugodnom dijalogu s tobom.

Rado te čitam!

Marica

PS: Nisam te s nikim uspoređivala a daleko sam od toga da te stavim u neki „koš“. Naprotiv, raduje me ova, ugodna i bez emocija, izmjena stavova. Hvala!
Evidentirano

Vileni
Gost
« Odgovor #12 : Rujan 06, 2009, 14:17:08 »

Draga Marice,

potpuno te razumijem jer se i sam nalazim u hrpi nagomilanih obveza.

Evo i sada se javljam tek da pohvalim teme koje si postavila na forumu, i naravno, da te puno pozdravim Cvijece za tebe   
Evidentirano
Marica
Urednik teme
*

« Odgovor #13 : Rujan 06, 2009, 14:44:07 »

Dragi Vileni,

svratila sam na kratko, za vrijem pauze – pijem kavu, odmaram misli i pjevuckam pjesmu "Vileni, Vileni, Vileni"

Dali bi mogli, grubo receno, Vlahe s Kurdima usporediti?

Sada idem dalje. “Uz put” cu staviti jednu povelju iz 1781. na forum i onda se “predati” poslu koji ne volim ali moram.

Zelim ti ugodan ostatak dana.

Marica

Hvala na bijelim i zutim ruzama .....   Pustimo BOJE da govore! 
« Zadnja izmjena: Rujan 06, 2009, 20:52:17 Marica » Evidentirano

Marica
Urednik teme
*

« Odgovor #14 : Rujan 08, 2009, 00:59:45 »

Dragi Vileni,

najprije šu početi sa šaljivim dijelom ovog posta a to su boje.

Cvijet žute boje: Svijetlo žuta boja označava vitalnost i bezbrižnost. Ona simbolizira boju sunca, energije i topline. Stoga, žuto cvijeće se rado poklanja bolesniku. Pogotovo svijetle žute boje stoje za mudrost i znanje. Oprez: Žute ruže pokazuju smanjenje osjećaja.

Cvijet bijele boje: Bijela boja predstavlja iskrenost i nevinost. Ona pokazuje eleganciju i može se vrlo dobro kombinirati s drugim bojama. Često se povezuje sa smrću i dugo vremena bilo je tipično cvijeće na groblje.

Znam da na forumu drugog izbora cvijeća nema i zato se radujem bilo kojem a pogotovo tvojem cvijeću jer je popraćeno lijepim riječima. Hvala !

Eto toliko o bijeloj i žutoj boji cvijeća, mojem humoru i onoj šaljivoj pjesmi koju sam pjevuckala prije nego što sam te "upoznala". Upravo zato me je jako začudio izbor tvog korisničkog imena.

Ali Vileni ipak nisi u pravu ako smatraš temu Vlasi "maglovitom".

[. . . ] Mnoga vlaška imena naveo je K. Jireček prepoznavši ih, među ostalim, po njihovu postponiranom članu -ul pridodanom vlaškim svetačkim i hrvatskim narodnim imenima:

Dančul,
Markul,
Blasul,
Jadrul (Andrija),
Lovrul,
Anzul,
Krstul,
Produl,
Babul,
Dobrul,
Vlčul,
Već od najranije biološke i gospodarske simbioze dijele sudbinu Hrvata: ratuju zajedno, sele se s njima, daruju svoje (katoličke) crkve po Lici ... Zvali su se Vlasi Kraljevine Hrvatske, dobri Vlasi Svete krune Kraljevstva ugarskoga u Hrvatih, Valachi regni Croaticae.

Svoj su jezik do danas sačuvali u sjevernoj Istri (Ćićarija, npr. u Žejanima) i u nekim selima sjeveroistočne Istre (pod Učkom, npr. Stara Vas, Sušnjevica). Tek njih dvjestotinjak govori još vlaški (rekao mi je njihov istraživač i moj kolega G. Filippi). [. . . ] Petar Šimunović 2008., 100. -101.

Da su Vlasi bili srpski narod tj Srbi raštrkani po današnjoj Bugarskoj, Rumunjskoj i Srbiji kako su onda zadržali do danas svoj jezik isto kao i Srbi u Hrvatskoj  i Bosni svoj (djelomično ekavicom ili ijekavicom kao np. hljeb, vrelo ...)

I na kraju, raduje me da te upravo ta tema zanima jer predpostavljam da si ti "čisti" Hrvat ili?

Laku noć

Marica
Evidentirano

Str: [1] 2   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Uvijeti korištenja LikaWorld foruma
Pokreće MySQL Pokreće PHP LikaWorld.net | Powered by SMF 1.1.4. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!