Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/krznaric/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
BORBA ZA ŽIVOT
Registriraj se i postavi svoju sliku
Studeni 18, 2018, 21:52:05 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Dragi posjetitelji, ako se želite REGISTRIRATI na Forum pošaljite vašu poruku na E-mail: admin@likaworld.net

Forum   Pomoć Traži Kalendar Članovi Prijava Registracija  
 Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: BORBA ZA ŽIVOT  (Posjeta: 1443 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
VIP
*

Tko ne čita taj neće znati!

« : Srpanj 05, 2007, 14:19:30 »

03.06.2006 20:36

BORBA ZA ŽIVOT U Njemačkoj na sezonskim poslovima radi oko 20.000 naših radnika
Hrvati na poljima jagoda i šparoga
Autor Stipe Pudja

Njemačka polja šparoga i jagoda prepuna su ovih dana sezonskih radnika iz Hrvatske. U Njemačkoj na sezonskim poslovima radi oko 20.000 Hrvata. Skrene li se u polja od Langena i Erzhausena prema Darmstadtu, mogu se vidjeti mnogobrojne skupine ljudi koji beru šparoge i jagode te okopavaju i čiste mladi luk.

U Grafenhausenu dočekuje nas Marica Guštin iz Ozlja. Kod istog poslodavca radi sezonski već 12 godina, otkad je ostala bez posla u PPK-u. I šefica sezonka
Tri godine brala sam šparoge i jagode, a posljednjih godina radim u kuhinji u kojoj kuhamo za otprilike 400 ljudi koji rade u polju kaže nam Marica.

Plašeći se da ne bi novinarima otkrila više nego što bi smjela, upućuje nas u pogon za sortiranje gdje nas treba pričekati šefica pogona i štandova. Iznenadili smo se kad smo otkrili da je šefica također Hrvatica, Marina Lukežić iz Karlovca.

Iako sam šefica, i ja sam sezonska radnica. Kod istog gazde radim već 14 godina. Prvi put došla sam brati jagode i šparoge, ali kad su vidjeli da dobro govorim njemački, dvije sam godine radila na štandu, a potom su mi dali ovaj posao kaže Marina. Njezin poslodavac zapošljava oko 400 sezonaca od kojih je 150 iz Hrvatske.

Ostali su Rumunji, ima Poljaka...

Svi rade na gazdinstvu od 50 hektara šparoga i 30 hektara jagoda. Na dan uberu od 17 do 18 tona šparoga i od 5000 do 7500 kilograma jagoda. Šparoge i jagode prodaju se po cijeni od 5,5 do 6,5 eura po kilogramu za prvu kategoriju, kaže Marina. Dodaje da na širem području Darmstadta radi oko 4000 Hrvata.

Satnica je za Hrvate solidna, zarađuju 5,28 eura po satu. Rade od 10 do 14 sati na dan, a za stan i hranu poslodavac im odbija 9,5 eura po danu, kaže Marina. To znači da hrvatski radnik za tri mjeseca zaradi oko 5700 eura.
Na dan 13 kg šparoga

Stidim se i reći svoje ime jer sam nakon 13 godina rada završio ovdje kao patnik. Boli me način na koji su me umirovili te mi dali mirovinu od 1600 kuna. Da bi mi obitelj preživjela, moram ovdje raditi 13-14 sati na dan, i subotom i nedjeljom kaže ogorčeno jedan hrvatski branitelj dodajući da njih sedmorica rade kod istog poslodavca. Nitko nema zamjerki na poslodavca i šefove.

Zna se tko što radi kaže Niko Ukljarević iz Vukušića Donjeg kod Brčkog. Niko kaže da svaki berač na dan mora ubrati najmanje 13 kg šparoga, a sve iznad toga dodatno se plaća. Sezona šparoga traje do 24. lipnja, a sezona jagoda nešto je dulja pa se ugovori zaključuju na dva do dva i pol mjeseca. Kod nekih poslodavaca radnici okopavaju luk. Svi su poslovi teški i na njih se uglavnom odlučuju oni koji su bez posla u Hrvatskoj

Komentari:

nitko          04.06.2006          07:21      
    Zarada je dobra...
    ...bolja nego sam očekivao.Više nas iskorištavaju tu u Hrvatskoj nego vani.

Livo Smetalo   04.06.2006          00:06      
    Hrvati!
    Moraju ljudi! Jer kako prehraniti obitelj, kako se skolovati. Od cega zivjeti! Od Mesica i Sanadera nema vajde!

Moj komentar:

Mi trebamo svijet, svijet treba nas!

« Zadnja izmjena: Srpanj 05, 2007, 14:22:13 Marica » Evidentirano

"Oprosti tvojim neprijateljima, ali ne zaboravi nikada njihova imena" John F. Kennedy
 Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Uvijeti korištenja LikaWorld foruma
Pokreće MySQL Pokreće PHP LikaWorld.net | Powered by SMF 1.1.4. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!