Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/krznaric/public_html/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
Licko pivo
Registriraj se i postavi svoju sliku
Prosinac 17, 2018, 03:11:05 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Dragi posjetitelji, ako se želite REGISTRIRATI na Forum pošaljite vašu poruku na E-mail: admin@likaworld.net

Forum   Pomoć Traži Kalendar Članovi Prijava Registracija  
 Str: [1]   Dolje
  Ispis  
Autor Tema: Licko pivo  (Posjeta: 9177 )
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
Marica
Urednik teme
*

Tko ne čita taj neće znati!

« : Lipanj 12, 2007, 14:28:07 »

Pivo iz Pazarišta po recepturi iz 1842. godine

Pivo iz Like preteklo je u ocjenjivanju ne samo ostala hrvatska piva, već i belgijsko, češko, nizozemsko... A cijela priča o ličkom pivu počela je sasvim slučajno.

Prema anketi svjetskih profesionalnih degustatora piva u Oxfordu za 2003. godinu, od moguće najviše ocjene 10 za kakvoću, »Velebitsko svijetlo pivo« dobilo je izvrsnih 7,5 i osvojilo treće mjesto na svijetu. Najbolje na svijetu je bavarsko pivo s ocjenom 8. Tako je pivo iz Like preteklo u ocjenjivanju ne samo ostala hrvatska piva, već i belgijsko, češko, nizozemsko... A cijela priča o ličkom pivu počela je sasvim slučajno.

Karlo i ja provodili smo godišnji odmor s djecom u Lici, na imanju suprugovog oca. Šetajući prekrasnom prirodom poželjeli smo popiti malo vode s obližnjeg izvora rijeke ponornice Ričine. Uzeli smo i nekoliko boca vode i ponijeli sa sobom u München, gdje smo tada već više od dvadeset godina živjeli i radili i imali svoj projektni ured za daljinsko upravljanje postrojenjima sa šesnaest stalno zaposlenih inženjera. Posao je bio uhodan i uspješno smo poslovali.

Odnijeli smo bocu s vodom na njemački Institut za kakvoću vode.

Nakon analize, stručnjaci su potvrdili da se radi o izuzetno čistoj i mekoj vodi, punoj minerala i vitamina, pH vrijednosti 7,5 do 8, dakle, radilo se o vodi vrhunske kakvoće«, rekla nam je Manda Starčević, suvlasnica Ličanke d.o.o.

Dodala je da nisu odmah imali ideju što bi mogli učiniti s vodom. U razgovoru sa stručnjacima iz područja proizvodnje i marketinga dobili su mišljenje o proizvodnji piva.

Nakon za naše prilike brzo riješene dokumentacije, 1. kolovoza 1997. godine počeli su graditi pivovaru u Pazarištu blizu Perušića, da bi već 29. travnja 1998. godine potekle prve zlatnožute kapljice.

Za inicijalni financijski kapital od 4,5 milijuna njemačkih maraka za cjelokupni građevinski projekt s inoks postrojenjima, kupljenih od našeg proizvođača IPIM-a, uložili su novac od prodaje kuće, uhodanog projektnog ureda i svu ušteđevinu.

Proizvodimo Velebitsko svijetlo i Velebitsko tamno pivo, u ekološki povratnoj ambalaži, u bocama od 0,33 i 0,5 litara, te točeno pivo.

Plastične boce nisu ekološki prihvatljive, jer se zbog njihove strukture moraju stavljati razni konzervansi u pivo, što s našim nije slučaj.

U našemu pivu su čista lička voda, prženi ječam i slad iz Nove Gradiške za svijetlo pivo, a iz Bavarske za tamno pivo i hmelj iz Češke, kaže Starčević.

Dodaje da receptura nije njihova, već je pripremljena po recepturi za češko pivo Pilsner Urquell iz 1842. godine. Glavni "maestro" proizvodnje je Zdenek Šubrt, četrnaest godina šef proizvodnje u pivovari u Plzenu.

Pivo je u početku, kao novo, teško prihvaćeno na tržištu. Sada je jedino u cijelosti hrvatsko pivo, jer je Zagrebačka pivovara u vlasništvu Belgijanaca, a Karlovačka je promijenila vlasnika.

Pokrivaju tržište Zagrebačke, Zagorsko-krapinske i Ličko-senjske županije te gradove Vodice, Šibenik i Slavonski Brod.

Zasad proizvode prema narudžbama, no sljedeće će godine pojačati dostavu u Zagrebačku županiju, Istru i Primorje. Sadašnji im kapaciteti nisu predviđeni za takvu proizvodnju pa će ih prilagoditi.

Avenka Butković - http://www.vjesnik.hr/Html/2004/10/10/Clanak.asp?r=gos&c=2

« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2007, 15:16:20 Marica » Evidentirano

"Oprosti tvojim neprijateljima, ali ne zaboravi nikada njihova imena" John F. Kennedy
Otocac187
Gost
« Odgovor #1 : Lipanj 26, 2007, 01:13:53 »

Nema nista do Otocke pivovare 
Evidentirano
Mata
Reporter
*

« Odgovor #2 : Srpanj 28, 2007, 17:06:16 »

Evo stare Otoccke Pivovare
Evidentirano

Ja sam vam licki svabo ;)
Mata
Reporter
*

« Odgovor #3 : Srpanj 28, 2007, 17:10:35 »

Evo jos licke pive
Evidentirano

Mata
Reporter
*

« Odgovor #4 : Srpanj 28, 2007, 17:14:46 »

URL=http://img514.imageshack.us/my.php?image=otocac2007007vt1.jpg][/URL]

Evo mene kako pijem velebitsko svjetlo pivo,ali meni nije bas nesto posebno previse mi je gorko zuja je sto put bolja.
Evidentirano

Lipice
*

Lee Chan 4 life

« Odgovor #5 : Kolovoz 14, 2007, 15:33:58 »

13.7.2007.
PIVOVARA IZ DONJIH PAZARIŠTA DO KRAJA GODINE PLASIRAT ĆE MILIJUN LITARA PIVA NA TRŽIŠTE
Ličko pivo po bavarskoj recepturi

Pivo je potpuno prirodno, bez kemikalija, a jedna od tajni ovoga piva je u vodi. Ona dolazi iz jednog velebitskog izvora, bez klora i kemije, idealnog je sastava i mekoće, pa uz vrhunsku recepturu i dolaze dobri rezultati

DONJE PAZARIŠTE – Osim hladovinom, ljetnoj se žegi suprotstavljamo na mnoge načine. Unošenje tekućine u organizam fiziološka je potreba koju neumorni »zvizdan« potencira do neslućenih razmjera. Znalci tvrde da je uz običnu vodu pivo Bogom dana supstancija za gašenje žeđe. Trbušaste pivopije rado će vam kao argument svojega hobija spomenuti podatak da je pivo dobro za metabolizam i rad bubrega. I dok konzumenti piva gase žeđ, proizvođači se vesele i rade punom parom. U Pivovari »Ličanka« u Donjim Pazarištima običan je radni dan. Radi samo prva smjena jer za drugu nedostaje radnika. Vlasnik pivovare Karlo Starčević naglašava pak kako ne stoje tvrdnje većeg broja nezaposlenih da posla nema.
    – Tko hoće raditi, posla uvijek ima. Meni bi trebalo još radnika, ali s tim uvijek imam problema. Trenutačno nas je deset, uključujući i članove moje obitelji. Zato sada proizvodimo jedva polovinu od mogućih kapaciteta naše pivovare. Na tjedan uspijemo proizvesti do 20 tisuća litara. Ipak, uvjeren sam da ćemo do konca godine dosegnuti brojku od milijun litara piva.

Drastične razlike u kvaliteti

Razlika u kvaliteti i čistoći piva u nas je golema. Koliko je meni poznato, samo mi u Pazarištima proizvodimo pivo sukladno bavarskom zakonu o čistoći piva iz 1516. godine. Već tada su se znalci željeli zaštiti od plagijata i lošega piva. Danas je nažalost važno proizvesti velike količine piva, a o čistoći i kvaliteti mnogi ne vode računa. Takva je situacija i izvan granica Hrvatske. Naši su potrošači naučili na neke vrste piva. Zanimljivo je da se sve češće koristi oznaka piva »lager«. To je francuska riječ koju čitamo »ležer«, na engleskom light. To su lagana piva načinjena od ječma i raznih surogata. Naše je pivo potpuno prirodno, bez kemikalija, punog je okusa i ima naglašen »buke«. Jedna od tajni ovoga piva je u vodi. Ona dolazi iz jednog velebitskog izvora, bez klora i kemije. Idealnog je sastava i mekoće, pa uz vrhunsku recepturu i dolaze ovako dobri rezultati. Što se konkurencije tiče, mislim da tu nema nesporazuma. Mi nismo nikome »oteli« konzumente već smo stvorili nove, a dobar dio naših kupaca do nedavno je pio vino.

Novi investicijski ciklus

»Ličanka« je prošle godine na tržište plasirala 600 tisuća litara piva. Unatoč ograničenim količinama, njihovo tamno, svijetlo i kasačko pivo našlo se na stolovima od Osijeka do Dubrovnika. Na zadnjem mediteranskom sajmu u Dubrovniku mnogi su se posjetitelji čudili specifičnom okusu piva iz Pazarišta. Tako je unatrag desetak godina bilo svuda gdje se pojavilo pivo iz pivovare »Ličanka«. Naviknuti na piva s kemijskim dodacima, konzumenti su ličko pivo najprije prihvaćali s malom rezervom, a onda se krug štovatelja počeo naglo širiti. Sve tri vrste piva koje se trenutačno proizvode osvojile su nagrade na gotovo svim sajmovima gdje su se do sada pojavile.
    Karlo Starčević kaže da s plasmanom nema problema. Uložit će još gotovo tri milijuna eura u novi pogon te će moći bez problema puniti i do dva milijuna litara na godinu. Tvrdi da ima tržište, kvaliteta piva je nepobitna. Kao jedini problem vidi već spomenut nedostatak radne snage. Kaže, teško je naći djelatnike iz okolice, a o dolasku radnika iz drugih sredina u Pazarišta po sadašnjim se iskustvima niti ne nada.

Marin SMOLČIĆ

Evidentirano

Lee Chan 4 life
Hrvatska - Lika - Lipice
Mata
Reporter
*

« Odgovor #6 : Kolovoz 24, 2007, 17:19:43 »

To je sve ok samo meni ne pase ta piva,a tebi?
Evidentirano

Lipice
*

Lee Chan 4 life

« Odgovor #7 : Rujan 10, 2007, 01:29:59 »

NEBRIGA ILI NAMJERA Zbog mutne vode pivovari prijeti prekid proizvodnje DONJE PAZARIŠTE - Priči o mutnoj vod na izoru s kojeg se opskrbljava pivovara, novi pogon  koji proizvodi jedinstveno i vrlo popualrno pivo - nije kraj. I nakon napisa u Večernjem listu situacija u Lici se ne popravlja. Koliko je upravo voda - ona prava izvorska kakve ima u okolici Pazarišta - presudna za proizvodnju piva za Večernjak objašnjava Karlo Starčević koji je prvi upozorio na problem mutne vode. 

Voda je presudna
  - Sav ovaj projekt proizvodnje piva koji sam prije 10 godina započeo u Pazarištu vezan je uz izvorište Ričina koje je najbogatije i vodom najkvalitetnije izvorište u Velebitu, a koji je u zadnjih nekoliko godina sve zamućeniji, i dovodi u pitanje opstanak cijele proizvodnje, te egzistencije moje obitelji i zaposlenika - rekao je poduzetnik Karlo Starčević, kojeg smo zatekli na izvorištu Ričine kako kontrolira vodu, koja je u protekla tri tjedna mutna i nije za piće.

-Ovo što nam se sada događa, ova havarija ili, bolje reći, ekocid, ističe Karlo Starčević, započela je još od 1988. kada se je naglo počela sjeći šuma u Padeškoj Kosi, Klementi i Bubinci. Od tada voda u ponore u Klementi nanosi velike količine mulja i pijeska. Mulj će eventualno isplivati iz podzemnoga jezera, ali pijesak neće, i samo je pitanje vremena kada će se kapacitet podzemnoga jezera smanjiti da ono više neće biti za upotrebu.     

- Martin Gržan je 23 godine vodio evidenciju, ujutro i navečer o vrilu Ričina prije nego što se je taj izvor priključio na gradsku mrežu Perušića i Gospića.
Prvi put u povijest taj se je izvor zamutio 1997. godine poslije silnih kiša, a nakon 2000-te i sječe šuma stanje je sve gore i gore.

Uništavaju šume
U zadnje dvije godine, mi smo imali minimalno 10 zamućenja u izvoru Ričina. Zbog toga mi više od dva mjeseca godišnje ne radimo. To nam sada svaki dan donosi od 80 do 100.000 kuna gubitka. Na ovakav način ja proizvodim gubitke i ovaj projekt tjeram u stečaj - ogorčen je Karlo Starčević, vlasnik Pivovare Ličanka u Donjem Pazarištu.     

Pivovara Ličanka zbog ovakvoga stanja radi s 40 posto proizvodnje, premda su njezini proizvodi traženi po cijeloj Hrvatskoj i šire. Država svaki mjesec ubire 300.000 kuna PDV-a plus trošarine za pivo iz Karlove proizvodnje koja je jedina takve vrste u Ličko senjskoj županiji.

www.vecernji.hr
Evidentirano

Lee Chan 4 life
Hrvatska - Lika - Lipice
Lipice
*

Lee Chan 4 life

« Odgovor #8 : Rujan 10, 2007, 01:30:49 »

To je sve ok samo meni ne pase ta piva,a tebi?

meni pase!

Samo ca to brzo nestane!
Evidentirano

Lee Chan 4 life
Hrvatska - Lika - Lipice
Mata
Reporter
*

« Odgovor #9 : Rujan 10, 2007, 20:26:58 »

Svaki ima svoj ukus tebi pase meni ne drugome opet da itd.
Ali moras ti jedanput doc u bavarsku na pivicu  lic_pi
Salim se
Ali nisam ja sam probal nego i supruga i otac i njima isto ne pase valjda smo malo bolje nauceni ki zna  osmijeh
Ljep pozdrav tebi
Evidentirano

licki vuk
VIP član
*

Lika - samostalna županija / sjedište Gospić :)

« Odgovor #10 : Studeni 04, 2008, 00:30:03 »

Moram reci da u Sv. Roku ima jedna pivnica "Pupi" i poslužuju Velebitsko pivo.U toj pivnici se to pivo pije u jako velikim kolicinama (posebno ljeti jer tada dolazi puno ljudi koji ima vikendicu a među njima sam i ja) i ja sam pio tu pivu i moram reci da mi se jako sviđa Popij malo
Evidentirano

Ličani su gorom ogrnuti,
ne boje se vuka ni ajduka.
Valentina
*

« Odgovor #11 : Listopad 10, 2011, 19:06:52 »

URL=http://img514.imageshack.us/my.php?image=otocac2007007vt1.jpg][/URL]

Evo mene kako pijem velebitsko svjetlo pivo,ali meni nije bas nesto posebno previse mi je gorko zuja je sto put bolja.

lol lol lol lol lol lol Pije Mata pravi lički proizvod..... lol lol
Evidentirano
 Str: [1]   Gore
  Ispis  

Skoči na:  

Uvijeti korištenja LikaWorld foruma
Pokreće MySQL Pokreće PHP LikaWorld.net | Powered by SMF 1.1.4. © 2005, Simple Machines LLC. All Rights Reserved. Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!